Viikko numero 17 alkaa ensiviikolla

18.04.2025

Vielä yksi viikko reissaamista ja sitten aloitan putkiremontin tieltä evakkomatkalle valmistautumisen. Mutta jalkahoitolassa olen lepäämässä normaalisti. Ensiviikolle on jäänyt yksi vapaa aika perjantaille joka varmasti täyttyy vielä pääsiäisen aikaan. Sitten jatketaan vappuviikolla taas töitä normaalisti ja olen silloin töissä myös perjantaina 2.5.2025.

Vaikka päivät ovat olleet aurinkoisia ja kevään tuntua ollut ilmassa niin kuitenkaan ihan vielä ei ole ollut kesä. Huomaan kuitenkin hoitolassa kenkien vaihdon ja ongelmat tuleva kengistä jotka eivät enää mahdukkaan talven jälkeen jalkaan.

Nuorison muoti joka nyt on ns. IN eli kovareunaiset lenkkarit ja tennarit ovat aika harvan jalkaan ihan sopivia. Näiden kenkien aiheuttamia ongelmia on nyt jalkahoitolassa sen verran runsaasti että varmaan on Blogin paikka jossakin vaiheessa kesää.

Mikä nopeaksi neuvoksi, ota jalkineesta pohjallinen irti ja katso mahtuuko lapsen/nuoren jalka pohjalliselle. Harvalla mahtuu ja varpaat jäävät pohjallisen ulkopuolelle. Se tarkoittaa sisäänkasvavia kynsiä ja kipuja varpaiden alueella. Ensihoitona kengän vaihto ja jos kynnet ovat jo tulehtuneet niin sitten hoitolaan mahdollisimman ajoissa.

17.05.2025Kesää kohti ollaan menossa!
09.05.2025Ihana toukokuu!
04.05.2025Jalkahoitajan evakko matka on alkamassa
01.05.2025Vappu meinasi unohtua!
28.04.2025Karkelon sukkia saa taas jalkahoitolasta!
27.04.2025Äitienpäivä lähestyy!
25.04.2025Ajanvaraus on hyvin kesäinen jo tässä vaiheessa kevättä
18.04.2025HYVÄÄ PÄÄSIÄISTÄ!
18.04.2025Viikko numero 17 alkaa ensiviikolla
13.04.2025Huhtikuu on menoa ja melskettä

Siirry arkistoon »